Bitkisel çaylar, zayıflama

Hangimiz kilo vermek hayal değil! Mücadele ile kilolu geliyor sürekli, tüm cephelerde, ama başarı ve kayıpsız. Ve bu şaşırtıcı değil – düzenleyerek, kendilerini açlık grevi ve açlık gün ile birlikte, kilo kaybediyoruz bir sürü yararlı maddeler hem vücut tarafından gerekli. Sonra tatil, olmak, ölçekler, ve sıkıntı görüyoruz ki bu kadar sert düştü gram iyileşti, ve tüm baştan başlamamız gerekli.

Nasıl ekstra ağırlık kurtulmak için uzun bir süre değil, neden kendine zarar verir? Çünkü kurtulmak aşırı kilo, aslında, temizlenmesi, vücudun elemanda damarlarda ve dokularda toksinler ve birikmiş «rezerv» yağ kullanmak en iyisidir halk ilaçları: bitkisel decoctions ve infüzyon, decoctions ürünleri sağlayan bir müshil etkisi vardır. Onlarla kilo vermek kolay, güzel ve yararlı.

Belirtelim ki, atalarımızın hiç yoktu böyle bir sorun, nasıl bir mücadele ile kilolu yemyeşil bir form var asalet tanıklık зажиточности ve iyi bir sağlık için. Varsa kime ve sağlık bakımı bu açıdan, öncelikle, bu işe temizlik ile ilgili bağırsak ve iptali kabızlık hale gelen birçok hastalığın nedeni.

otvar

Daha az varlıklı nüfus obez asla acı olması nedeniyle gerekiyordu çok çalışmak, az yemek. Aynı zamanda, bu, bu ve diğer mesaj uymak ve etsiz günlerde ameliyat olan kötü diyetler ve oruç günü.

Yani, zayıflama olmadan imkansız vücut temizliği için hangi araçları kullanabilirsiniz? Bizim amaçlarımız için, biz pişirmek için bitkisel çaylar zayıflama evde. Bu basit yemek tarifleri için bize yardımcı toksinlerden kurtulmak ve yağ kaynağı olacaktır yararlı bir besin.

Tarifi 1.

Kaynatma yulaf zayıflama. Beslenme göre, yiyerek bu suyu için, 10 gün sıfırlayabilirsiniz 7 ila 10 kg ağırlık. Kaynatma yulaf görüntüler vücuttan toksinler, yağ parçalanmasını teşvik. Diyebiliriz ki, bu suyu zayıflama eksi kilogram her gün.

Bu durumda, vücut kaybeder yararlı maddeler ve daha iyi öğrenir gıda, destekli enzim beta-glukan içerdiği yulaf.

Nasıl bir kaynatma hazırlamak yulaf zayıflama evde? Yulaf zayıflamak için hazırlanan bu tarifi: 2 su bardağı yulaf yıkanmış akan su ile doldurun, 1 litre su, ısrar, 12 saat – en iyi bunu yapmak için akşam sabah devam et pişirme, kaynatma.

Sabah infüzyon koymak yangın ve bir taşım kaynatın, azaltmak, yangın minimum ve haşlanmış 1,5-2 saat. Sırasında pişirme suyu ile tepesinde önce ilk hacmi.

Ne zaman suyu hazır olacak, onu ateşten, serin ve süzün. Yulaf eziyet yoluyla elek, su ile karıştırın, hangi o pişmiş, bir kez daha kaynatın ve 30 dakika bekletin.

Yulaf suyu içecek zayıflama için gereken ısı şeklinde 100 ml, yemeklerden önce, bal veya limon suyu. Ders – 10-30 gün. Depolanan suyu buzdolabında 1-2 gün, sonra yapmak, taze.

твар

Tarifi 2.

Maydanoz suyu zayıflama. Maydanoz idrar söktürücü ve choleretic eylem, o görüntüler vücuttan aşırı sıvı neden ağırlık azalır, bu da kan doymuş ve kumaş yararlı maddeler.

Tarifi: bir tutam maydanoz gerekir eziyet bıçak, germek için çıktı suyu dökün, 250 ml su ve kısık ateşte pişirin 10-15 dakika.

Daha sonra ısı kaldırmak, остужают ve filtre. İçme suyu ihtiyacı, her 2 saatte bir 30-40 ml iki hafta boyunca. Puanına uygulanan bu kaynatma, tedavi sırasında kaynatma maydanoz gerekir oruç gün, birinci, yedinci ve ondördüncü günlerde alımı. Bu gün gerek sadece hafif bir yemek düşük kalori– elma, karabuğday ile yoğurt, salata, sebze ve meyve.

Kabul kaynatma maydanoz olamaz hamile ve emziren, hem de muzdarip kişilere böbrek hastalığı akut alevlenme sırasında.

Tarifi 3.

Kaynatma lahana zayıflama. Suyu bir sürü içerir, lif, vitamin, mineral ve enzimler metabolik süreçleri hızlandırmak ve olumlu etkiler SİNDİRİM sistemi faaliyetleri. Vücudu daha iyi öğrenir gıdalar ne pahasına azalır, iştah ve miktarı tüketilen kalori.

Lahana suyu zayıflama yorumları gösteriyor ki, günlük kullanılan kaynatma lahana, üç ay sıfırlayabilirsiniz yaklaşık 20 kg ağırlık. Kabulü ile aynı anda kaynatma uyulması gereken diyet: azaltmak veya ortadan kaldırmak diyet, yağlı yemekler.

Lahana suyu zayıflama ile hazırlanan bu tarifi: lahana fişler halinde kesilmiş parçaları için, her olarak, yaprakları ve biraz mısır koçanı. 200 gram lahana dökün 800 ml su kaynatılır 15-20 dakika kısık ateşte. Daha sonra lahana suyu zayıflama sonra ocaktan alın ve остужают, sonra lahana almak ve kullanmak, gıda.

Lahana suyu zayıflama değil tuz ve kıyafet biber, içki yatmadan önce 200 ml, 2 saat sonra akşam yemeği.

otlar

Tarifi 4.

Zayıflama için evde kullanabileceğiniz gül kalça bir kaynatma. Gül kalça bir kaynatma zayıflama – hazırlanışı çok basit. Yararları kuşburnu uzun zamandır bilinen, onun yararlı etkileri çok uzun bir liste olabilir, unutmayın sadece o aktive, metabolizma ve enzimler üretimini teşvik sindirim.

Gül kalça bir kaynatma sizin için bağırsakları temizler toksinler ve toksinler, aşırı sıvı vücut görüntüler sayesinde ağırlık önemli ölçüde azalır.

Kaynatma hazırlamak için bu tarifi: 3 yemek kaşığı demlenmiş kuşburnu termos 1 litre kaynamış su, ısrar 10-12 saat. Suyu içmeniz gereken 3-4 günde 16 dakika yemeklerden önce 200 ml alımı için.

Meyve termos demlemek 2-3 günde bir kez. İçme suyu da 1-2 ay, sonra bir mola, çünkü asit kuşburnu, olumsuz etkileyen bir karaciğer.

Tarifi 5.

Kaynatma, mısır koçanı, zayıflama. Mısır koçanı içeren bir sürü vitamin ve biyolojik olarak aktif maddeler, yararlı vücudumuz için, bu uçucu yağ, karoten, alkaloidler, vitaminler. Mısır yararlıdır tamamen gerçek bir depo besleyici ve kolay sindirilebilir öğeleri, onu koçanı yenilen ve yem, hayvan, kulaklar gidin pişirme ilaç decoctions ve infüzyon.

Kaynatma mısır koçanı köreltiyor açlık ve harekete geçirir, kullanır zaten mevcut vücutta tutar. Gelgit güç ve enerji nedeniyle oluşur, yağ, birikmiş dokularda, «rezerv».

Kaynatma olabilir çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan biri şöyle: 1 yemek kaşığı koçanı doldurmak içinde 200 ml kaynar su haşlanır, 2-3 dakika. Sonra ocaktan alın, ısrar kadar soğutma, filtre ve içki günde 4 defa 50 ml yemekten 30 dakika önce.

İkinci yöntemde olmadan kaynar. 3 yemek kaşığı koçanı doldurmak içinde 200 ml kaynamış su, ısrar, 2 saat, süzün. İçki günde üç kez yemekten 30 dakika önce 1 yemek kaşığı

Tarifi 6.

Kaynatma zencefil zayıflama hazırlanan çok kolay bir parça taze kök 4-5 cm uzunluğunda, gerek rendeleyin, üzerine dökün ve 500 ml sıcak su ve ateşin üzerine koydu. Bir taşım kaynatın, ateşi kısın ve 10 dakika kaynatın. Daha sonra serin ve süzün. İçmek için kaynatma bal veya limon suyu.

Yakıcı maddeler zencefil yağ yakmak ve bir müshil etkisi, düşen, bağırsak, bu yüzden sık sık yemek için kullanılan çeşitli içecekler kurtulmak için aşırı kilo. Ancak, bu bitki için uygun değildir. Zencefil alamazsın sırasında gebelik ve beslenme, ülser, SİNDİRİM sistemi ve kalp hastalığı.

kaynatma otlar

Reçete 7.

Suyu, defne yaprağı zayıflama. En sık infüzyon ve decoctions lavra kullanmak için o kadar çok zayıflama, ne kadar hata temizlemek için, vücudun toksinler ve toksinler. Ama olmadan kaliteli temizlik hiçbir zayıflama mümkün değildir temelde. Bu nedenle herhangi bir diyet ile kombine edilebilir ilaçlar, defne yaprağı.

Yemek için et suları ve infüzyon, defne yaprağı birkaç tarifleri vardır.

Tarifi 1. Alın 3 adet defne yaprağı ve bir bardak dökün kaynar su bir termos. 4 saat bekletin, bir infüzyon içmek gerekir 60-70 ml, günde üç kez 20 dakika yemeklerden önce. Tedavi sadece üç gün için yeterli olacaktır bağırsak temizliği.

Tarifi 2. 30 defne yaprak kaynar su bir litre dökün, bekletin, saat 12. Sonra içki küçük yudumlar birkaç kez bir gün, üç gün.

Tarifi 3. Defne yaprağı ile tarçın – al 5 defne yaprak ve 1 çubuk tarçın, haşlanmış bir bardak su dökün ve ısıtın su banyosunda 15 dakika sonra ateşten alın ve sıcak bir bezle örtün. Suyu soğuduktan onun başlayabilirsiniz içilir. Kabul et suyu, defne yaprağı, tarçın ile sabah aç karnına, 150 ml. Defne yaprağı ile birlikte tarçın hızlandırmak, metabolizma ve katkıda bulunacak temizlik bağırsak.

Tedavi defne yaprağı gerekir onun dışında menü, alkol, tuzlu, yağlı ve tütsülenmiş yemekler. Normal tuz yerine deniz tuzu ve çeşitli baharatlar. İçemem diğer diüretik ve ilaçlar safra, sopa vejetaryen diyet, içmek, kuvvetli siyah çay ve kahve.

Diyet bu süre daha fazla olmalıdır, kurutulmuş meyve, deniz ürünleri, muz, haşlanmış tavuk eti. Ayrıca, isteğe bağlı olarak almak gerekir kompleksleri vitamin ve mineraller.

Yorumlar kullanımı hakkında defne yaprağı zayıflama ve pozitif ve negatif, ve bu anlaşılabilir bir durumdur – her biri ayrı ayrı. Ne bir kişi için uygun olan, kabul edilemez bir durum başka.

Tarifi 8.

Kaynatma keten tohumu zayıflama. Bileşiminde keten tohumu ağırlığı, besin – vitamin A, E, b grubu ve bitkisel hormonlar, doymamış yağ asitleri, mevcut olan tüm ürünler.

Pişirmek keten suyu çok basit: 1 litre kaynar suya düşüyor 2 yemek kaşığı tohum. Zorlamaya gerek 12 saat için bir termos içinde, daha iyi yapmak ile pm. Kaynatma almak gerekir, günde 2-3 kez yemeklerden önce yarım saat için 100 ml. Çekirdeği de atmak yok – onları yemek. Kaynatma değil sadece yararlı, ama lezzetli. Suyu hazırlayın küçük porsiyonlar, çünkü o hızla закисает. Tedavi bir ders için 10 gün, sonra kırmak için 10 gün ve yenileme tedavisi.

Başka bir tarifi hazırlamak için keten tohumu suyu – 1 yemek kaşığı keten tohumu, 1 fincan dökün kaynar su ve kaynamaya, kısık ateşte 20-30 dakika, ara sıra karıştırarak. Kaynatma almak için 30 yemeklerden önce dakika.

Yorumlar alarak bu suyu en iyi. Keten tohumu faaliyetini normalleştirir sindirim organları, bağışıklık sistemini güçlendirir, güçlendirir, tırnak ve saç, cilt rengini iyileştirir, olumlu yönde etkiler beyin.

Tarifi 9.

Kaynatma papatya zayıflama temizler karaciğer, böbrek, bağırsak, aşırı sıvı görüntüler, çözüyor, neden bir kişi kurtulur ekstra gram ve kilogram. Papatya ile zayıflama için en yaygın kullanımı ile birlikte diğer otlar ve gıda için bu birden çok tarifleri vardır.

Tarifi 1. Papatya, limon ile. 1 yemek kaşığı papatya çiçeği dökmek 500 ml su ve sıcak su banyosunda 25 dakika sonra serin ve süzün. Hazır suyu ekleyin suyu 1 limon ve içki 100 ml, üç kere bir gün 30 yemeklerden önce dakika. Bu tarif için uygun değildir insanlar yüksek asit mide ve ülser SİNDİRİM sistemi.

Tarifi 2. Çay bitki karışımı alın ve 1,5 yemek kaşığı kuşburnu ve kırmızı yabanmersini, 1 yemek kaşığı rezene, papatya, motherwort, seine. 1 yemek kaşığı aynısafa çiçeği laminarya otu, 2 yemek kaşığı kekik ve nane. Buna ek olarak, bazı karışımı otlar demlemek 1 yemek kaşığı karışım bir bardak kaynar su ile, tercihen bir termos. İçme çay 100 ml günde üç kez yemeklerden önce yarım saat.

Papatya ile zayıflama için kullanabilirsiniz ve banyo – buna ek olarak, bazı et suyu, 2 litre su ve 500 gram papatya çiçeği pişirin 15 dakika, ateşten alın. Ne zaman suyu soğuyacak ve настоится, süzün ve ekleyin küvette banyo sırasında, güvenli değil, sadece kilo kaybı teşvik, ancak artıracak bir cilt durumu.

Tarifi 10.

Pancar suyu zayıflama hazırlanan kırmızı pancar. Nasıl bir kaynatma hazırlamak pancar? Bir tencereye dökülür, 1 litre su ve not seviyesi. Pancar temiz olmalı, kabuğu ile birlikte, çünkü bir daha onun için sadece yararlı bir besin.

Pancar konur tencereye ekleyin 2 litre su. Sonra koyarak ateş üzerinde bir taşım kaynatın ve kısık ateşte tantalized kadar kapasite yok gibi 1 litre sıvı.

Kapasite sonra ocaktan alın, çekin pancar, остужают ve kav ince bir rende üzerinde, sonra kazık bir sürü geri sıvı. Karışım kaynatın ve 20 dakika daha sonra, o hazır. Çıkan suyu paylaşan 4 parça ve içecek yemeden önce.

Vücut temizliği ile kaynatma harcamak ile aynı anda elma ya da bir vejetaryen diyet, biri hariç menü yağlı ve ağır yemek. Temizlik yapılmalıdır yılda 2 kez – bahar ve güz.

Karaciğer temizlemek ve kilo ile kvas pancar. Bunu yapmak için, almak 3 pancar, yıkanmış ve dilimlenmiş doğranmış. Yığını трехлитровую banka, eklemek 2 yemek kaşığı un, 500 gram şeker. Kavanoz kapağını koymak ve karanlık bir yer. Sırasında настаивания onu 2-3 kez çalkalanır. 2 gün sonra kavanoz kıyafet 700 gr kuru üzüm 4 yemek kaşığı şeker veya bal ve koymak için başka bir beş gün, zaman zaman karıştırarak bileşenleri. Ne zaman demlemek için hazır olacak, onu süzün ve buzdolabına koyun. Sonuç sadece 1 litre kvas, içmek gerekir, 1 yemek kaşığı günde üç kez yemeklerden önce yarım saat. Karaciğer temizlik için gerekli 3 litre kvas, ama gerek yok, bunu yapmak için büyük porsiyonlar, en iyi yapmak için taze bir içki.

Tarifi 11.

Suyu tarçın zayıflama. Tarçın yeteneğine sahip yoğunlaştırmak metabolik süreçleri geliştirmek, sindirim, SİNDİRİM sistemi, iştah azaltmak için, uzun süre koruyarak, tokluk hissi, ve bu gibi davranır iyi bir sakinleştirici.

İnfüzyon tarçın yakınlığı ile birlikte bal – bir bardak konur 1 çay kaşığı toz tarçın ve 2 yemek kaşığı bal dökülür ılık su ve vermek demleyin. Bal tamamen suda eriyebilir. İçki infüzyon gerekir iki resepsiyon – yatmadan önce ve sabah aç karnına için.

Tarçın tüketilebilir ile birlikte çay-süt – 200 ml su yeterli 1 tsp tarçın, biraz çay yaprakları ve süt. Şeker veya bal ilave edilir tadı.

Kaynatma dulavratotu zayıflama. Dulavratotu kökü veya dikeni için kullanabileceğiniz zayıflama, enerjik kaynatma böyle bir reçete: 60 gram kıyılmış kuru kök kaynar su 1 litre dökün, kapatın, bulaşıkları temizlemek, karanlık bir yerde 1 saat için o soğumuş. İnfüzyon için gereken drenaj ve içme günde 4 kez 200 ml. Bu aracı almak için en fazla 3-4 gün.

22.07.2018