Pankreatit için diyet

pankreatit için diyet

Pankreatit, sindirim sisteminin önemli bir bölümünü etkiler - insülin ve sindirimle ilgili birçok enzimi üreten pankreas. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu hastalığın tedavisi ve önlenmesinde diyet şarttır. Pankreatitte diyet alkol, çok miktarda yağ ve lif içermemelidir.

Pankreatit nedir

Pankreatit, vücudumuzun endokrin sisteminin ana organlarından biri olan pankreasın akut veya kronik enflamasyonudur. Tüm gastrointestinal sistemin çalışması ve besin sindirimi süreci, bu organın normal işleyişine bağlıdır.

Pankreas, midenin hemen arkasında karaciğere çok yakın bir yerde bulunur ve birçok işlevi yerine getirir. Bunlardan başlıcası hormonların, özellikle insülin sentezidir. Aynı zamanda yağları, proteinleri ve karbonhidratları ayırma ve asimile etme işlemlerini sağlayan sindirim enzimleri üretir. Yiyeceklerin sindirimi, doğrudan duodenuma akan pankreas suyunun etkisi altında gerçekleşir.

Aslında pankreatit, pankreas dokularının ürettiği enzimler tarafından kendi kendine zehirlenmesidir. Enflamasyon, bezin kanallarında artan basınçla birlikte belirli enzimlerin aşırı üretimi ile başlar. Fazla enzimler genel kan dolaşımına girerek beynin, böbreklerin ve diğer iç organların işleyişini olumsuz yönde etkiler.

Pankreas iltihabının nedenleri:

 • Alkol kötüye kullanımı. Pankreatit vakalarının yarısından fazlası, düzenli olarak yüksek dozlarda alkol tüketimi ile ilişkilidir.
 • Pankreatit sıklıkla safra taşı hastalığı, karın travması, safra kanallarında kist oluşumu ve bezde kötü huylu tümörler ile gelişir.
 • Hastalık, diüretikler gibi bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

Risk grubu şeker hastaları, diğer endokrin patolojileri olan kişiler ve hepatit B veya C'yi içerir. Bazen hamilelik sırasında veya böbrek nakli sonrasında pankreatit gelişir.

Alkol, pankreasın çalışmasını nasıl etkiler

Vücuttaki alkol, insanlar için toksik olan asetaldehitleri oluşturmak için parçalanır. Pankreas hücreleri özellikle zararlı etkilerine karşı hassastır. Ek olarak, alkol almak spazmlara ve pankreas kanallarının daralmasına neden olabilir, bu da içinde pankreas suyunun birikmesine yol açar. Sonuç olarak, sindirim enzimleri bezin kendisini işlemeye başlayarak iltihaplanmaya neden olur. Zamanla hastalık tedavi edilmezse, bezin hücreleri ölür (pankreas nekrozu) ve yara dokusu ile değiştirilirse, organ eskisi gibi işlev görme yeteneğini kaybeder.

Pankreatit türleri

Pankreatitin en genel sınıflandırması, hastalığın seyrinin doğasına dayanır: akut bir atak veya periyodik tekrarlı uzun süreli kronik pankreatit. Bu iki form semptomların şiddeti bakımından farklılık gösterir ve farklı tedavi yaklaşımları gerektirir.

Akut pankreatit

Akut pankreatitte iltihaplanma süreci çok hızlı gelişir ve buna her zaman şiddetli ağrı eşlik eder. Çoğu durumda, hastalık alkol bağımlılığının arka planında veya çok miktarda yağlı yiyecek yedikten sonra ortaya çıkar. Bazen alevlenmeden önce akut hepatik kolik atağı gelir.

Akut pankreatit semptomları:

 • Sol hipokondriumda diğer organlara yayılan şiddetli ağrı. Ağrılı bir atak yaklaşık yarım saat veya bir saat sürer. Sırt üstü yatarken ağrı özellikle güçlü bir şekilde hissedilir. Saldırı, özellikle kızarmış ve baharatlı yiyecekler ve herhangi bir alkollü içecek yedikten sonra daha da kötüleşir.
 • Kusma, genellikle kontrol edilemeyen, safra ve acı tat karışımı. Kusmadan sonra kaybolmayan sürekli mide bulantısı.
 • Subfebril veya yüksek ateş.
 • Bazen, safra çıkışının ihlali nedeniyle, gözlerin beyazlarının sararması çok nadiren görülür - cildin sarı tonu.
 • Bazı durumlarda ağrıya mide ekşimesi ve karın şişliği eşlik eder.

Akut pankreatit, acil tıbbi yardım gerektirir. Ağrı kesiciler yalnızca geçici bir rahatlama sağlar, ancak iltihabın nedeni üzerinde çalışmaz. Nitelikli yardımın yokluğunda, şiddetli komplikasyon riski hızla artar: iltihaplı dokularda enfeksiyon, nekroz ve apseler.

Şiddetli akut pankreatit şoka ve çoklu organ yetmezliğine neden olabilir.

Kronik pankreatit

Akut pankreatit atağından sonra, kişi doktorların tavsiyelerine uymazsa ve alkol tüketmeye ve yetersiz yemeye devam ederse, hastalık muhtemelen kronikleşir. Kronik pankreatit, hastalığın ilk atağı sırasında pankreasta ciddi hasarla gelişir.

Hastalık, pankreastaki hücrelerin yapısındaki kademeli patolojik değişiklikler ile karakterizedir. Zamanla, ana işlevini - yiyeceklerin sindirimi için gerekli enzimlerin üretimi - kaybetmeye başlar. Ekzokrin yetmezliği kendini gösterir:

 • ishal,
 • şişkinlik,
 • dışkıların yapısındaki değişiklikler - içlerindeki büyük miktarda yağ nedeniyle yapışkan bir kıvam alırlar ve klozet duvarlarından kötü bir şekilde yıkanırlar.

Kronik pankreatit uzun süre asemptomatik olabilir: Pankreasta önemli patolojik değişiklikler meydana geldiğinde akut ağrı ortaya çıkar. Bir atak sırasında kronik pankreatit, akut pankreatit ile aynı semptomları gösterir:

 • şiddetli korse ağrısı,
 • mide bulantısı,
 • kusma,
 • bağırsak bozuklukları.

Tanı, ultrason, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntülemeye dayanır. Çalışma sırasında, daralmış pankreas kanalları genellikle taş oluşumu nedeniyle bulunur - içlerinde kireçlenme. Donanım teknikleri ayrıca atrofik doku bölgesindeki kistleri de tespit edebilir. Kronik pankreatit için laboratuar kan testleri çok bilgilendirici değildir.

Sindirimde enzimlerin önemi

İnsan vücudunun işleyişi, birbiriyle ilişkili ve birbirine bağımlı biyokimyasal reaksiyonlardan oluşan karmaşık bir sistem tarafından sağlanır. Özel protein bileşikleri - enzimler veya enzimler - sayesinde tüm bu reaksiyonlar hızlanır ve hızlı bir metabolizma sağlar. Enzimlerin etkisi çok seçicidir: Her biri yalnızca bir reaksiyonu başlatabilir, hızlandırabilir veya yavaşlatabilir.

Sindirim, sindirim enzimlerinin çalışmasına dayanır. Ana görevleri, enerji emme sürecini hızlı ve verimli hale getirmektir. Enzimler gıda bileşenlerini (proteinler, yağlar ve karbonhidratlar) emilebilir maddelere ayırır. Ayrıca, üretilen enzim miktarı, yenen gıdanın miktarına ve kalitesine bağlıdır.

Yiyeceklerin sindirimi zaten ağızda başlar. Dişler tarafından küçük parçalar halinde doğranmış yiyecekler, alfa-amilaz enzimini içeren tükürük ile karıştırılır. Yiyeceklerimizi ne kadar iyi çiğnersek, tükürük bezlerindeki enzimin nişasta moleküllerini çözünür şekerlere dönüştürmesi ve daha fazla işlemeyi kolaylaştırması o kadar kolay olur.

Birincil işlemden sonra, yiyecek mideye yemek borusu yoluyla girer ve burada mide enzimi pepsin ve hidroklorik asit çalışmaya başlar. Bu maddeler mide suyu oluşturur ve bunlar:

 • vücut için antibakteriyel koruma sağlar;
 • pankreas hormonlarının üretimini uyarır;
 • mide hareketliliğini düzenler;
 • yağı parçalar ve bir dizi başka işlevi yerine getirir.

Büyük protein moleküllerini parçalamaktan sorumlu olan pepsine ek olarak, midede başka enzimler de üretilir, örneğin:

 • jelatinaz - kolajen, jelatin ve bağ dokusunun diğer proteinleri için bir çözücü;
 • lipaz - bazı yağ moleküllerini yağ asitlerine ve monogliseridlere ayıran bir enzim;
 • kimozin - süt proteininin sindirim sürecini başlatır.

Safra, sindirim sürecinde önemli bir rol oynar. Pankreas salgılarının üretimini uyaran safra asitleri içerir.

Mideden yiyecek yumruları, besin sindiriminin ana sürecinin gerçekleştiği oniki parmak bağırsağına boşaltılır. 20'den fazla pankreas enzimi bunu sağlar. Enzimler, bez tarafından günde yaklaşık iki litre hacimde üretilen pankreas suyunda bulunur.

Pankreas enzimi fonksiyonları:

 • proteazlar - proteinlerin amino asitlere bölünmesi;
 • nükleazlar - DNA nükleik asitlerini etkiler;
 • amilaz - nişastayı basit şekerlere ayırır;
 • lipazlar - yağları daha yüksek yağ asitlerine ve gliserine ayırır.

Sindirim işlemi ince bağırsak enzimleri ve bağırsakta yaşayan faydalı bakterilerin etkisi altında tamamlanır. Bağırsakta, işlenmiş yiyecekler vücut tarafından emilir (Şekil 1).

Sindirim sistemi organları tarafından enzim üretim fonksiyonu, özellikle pankreas bozulursa, tüm organizma dengesizleşir. Bu dengesizlik mide bulantısı, ishal, şişkinlik, ardından anemi ve bitkinliğe yol açar.

Pankreas enzim eksikliğinde ne yenir

Pankreatitte, sindirim enzimlerinin pankreas tarafından üretilme süreci bozulur, bunun sonucunda bir kişi midede rahatsızlık ve ağrı çeker. Bu durumda, tam bir muayeneden sonra ikame tedavisi verilebilir.

Önemli!Tüm enzim preparatlarının etkisi yemekten 20-30 dakika sonra başlar, bu nedenle doktorunuzun önerdiği dozda yemeklerden önce kesinlikle içilmelidir!

Modern farmakoloji, hayvan ve bitki kökenli çok sayıda farklı enzim preparatı sunar. Bazıları, örneğin laktoz veya yağların parçalanması gibi herhangi bir enzimin eksikliğini gidermeyi amaçlamaktadır. Sindirim sisteminin çeşitli organlarında bulunan çeşitli enzimlerin eksikliği için öngörülen karmaşık etkiler de vardır.

Pankreatit için diyet nedir

Beslenme, pankreatit tedavisinde ilaçlardan daha az rol oynar. Reçete edilen diyetin temel amacı, pankreasın işlevlerini eski haline getirmek ve sindirim enzimlerinin üretimini normalleştirmektir.

İşlenmesi ağır olan yiyecekler iltihaplı organ üzerindeki yükü artırır. Yağda kızartılmış yiyeceklerle bol bir ziyafetin ardından pankreas, sindirimi için güçlü bir şekilde enzimler üretmeye başlar. Bezin kanalları daraltılırsa, aşırı modda üretilen pankreas suyu bezde birikerek hastalığın gelişimini şiddetlendirir - etkilenen pankreas kendini sindirmeye başlar.

Donanımın yüksek modda çalıştığına dair sinyaller şunları içerir:

 • yedikten sonra karın bölgesinde ağırlık,
 • mide ekşimesi,
 • geğirmek,
 • Midede
 • ağrı saldırıları.

Tabii ki, özellikle evde sıkı bir diyete bağlı kalmak kolay değildir. Katı diyet kısıtlamaları olan kişiler, kendileri için ayrı yemek pişirmeye ve kızarmış veya baharatlı bir şeyler yeme isteğine direnmeye zorlanır.

5 numaralı diyet kuralları: pankreatitte ne yiyip ne yiyemeyeceğiniz

Pankreatit diyetinin hem izin verilen gıdalar hem de hazırlanma şekli üzerinde birçok kısıtlaması vardır. Özellikle Rus diyetetik ve gastroenterolojisinin kurucularından olan pankreas problemi olan kişiler için Profesör I. I. Pevzner, 5 numaralı bir diyet tablosu geliştirdi.

Ancak, bu diyetin belirli hükümlerini öğrenmeden önce, pankreatit için beslenme genel ilkelerini dikkate almak gerekir:

 1. günde 5 defa küçük porsiyonlarda yemelisiniz;
 2. kızarmış ve salamura edilmiş yiyecekleri hariç tutar;
 3. hastalığın akut aşamasında, yiyecekler kesilmeli veya silinmelidir;
 4. hayvansal protein diyette üstün gelmelidir;
 5. günlük yağ miktarı 50 g'ı geçmemelidir;
 6. şeker de katı bir sınırlama altındadır - günde en fazla 30 g;
 7. şişkinliği artıran yiyecekleri yasakladı - tatlı gazlı içecekler, baklagiller, tatlı elmalar ve üzümler, tatlı hamur işleri ve diğerleri;
 8. tuz alımı en aza indirilir - üç ila beş gramdan fazla değil.

Önemli!Pankreatitte, yemeklerdeki besinlerin oranını izlemeniz gerekirken, yavaş karbonhidratlar yiyebilirsiniz. Şekerin bal ile değiştirilebileceği konusunda kendinizi kandırmamalısınız, tüketimi de kontrol edilmelidir. İlk başta, kesinlikle bir hesap makinesine ihtiyacınız olacak. Günlük kalori alımını ve vücut kitle indeksine göre protein, yağ ve karbonhidrat dengesini hemen hesaplamak gerekir. Bu bilgiler, İnternette doğru beslenme ve sağlıklı yaşam tarzına adanmış sitelerde bulmak kolaydır. Kalori ve besinleri saymak için çeşitli mobil uygulamalar vardır.

Tüm bu ilkeler, temel ve gelişmiş versiyonlarda bulunan 5 numaralı diyette dikkate alınır.

Temel versiyon, kronik pankreatit nüksleri için ve hastalığın akut yapısı ile endikedir. Akut aşamada, diyet birçok kısıtlamayla daha katıdır. Pankreasın boşaltılması ve akut inflamasyon semptomlarının giderilmesi amaçlanır. Akut dönemin ilk 3 gününde hastaya pankreası dinlendirmek için oruç tutması önerilir. Ayrıca 3-7 gün karbonhidratlı yiyeceklerin kısa aralıklarla küçük porsiyonlarda yenmesine izin verilir. Bu günlerde diyetin kalori içeriği azaltılmalı ve yiyecekler sadece püre veya yarı sıvı formda tüketilmelidir.

Önemli!Zengin et suyunun, özellikle de tavuk suyunun sindirimle ilgili herhangi bir soruna yardımcı olduğuna inanılıyor. Pankreatit, safra kesesi hastalıkları ve gastrointestinal sistemin diğer patolojileri ile yağlı zengin et suları kategorik olarak kontrendikedir! Aşırı miktarda hayvansal yağ, pankreas üzerindeki yükü önemli ölçüde artırır ve durumun normalleşmesini engeller.

Diyet, suda tahıl gevrekleri ve darı ve mısır, haşlanmış veya buharda pişirilmiş sebze püresi dışında çeşitli tahıllarla birlikte sebze çorbalarını içerir. İçeceklerden zayıf çay, jöle, kuru meyve kompostosuna izin verilir. Sadece beyaz ve hafif kuru ekmeğe izin verilir, bisküvi gibi kraker ve bisküvi yiyebilirsiniz.

Karbonhidrat diyetinin üçüncü gününde, proteinli yiyecekler aşamalı olarak tanıtılmaktadır:

 • yağsız et çorbası, et suyunun dana eti, hindi veya tavuk göğsünden kaynatılması tavsiye edilir, et suyundan et kıyılmış veya bir karıştırıcıda doğranmış olmalıdır;
 • buharda pişirilmiş omlet veya yumuşak haşlanmış yumurta;
 • yağsız et veya yağsız balıktan yapılan buharda pişirilmiş pirzola;
 • minimum yağ içeriğine sahip lor güveçleri ve lor sufle.

5 numaralı diyetin, akut dönemde tamamen dinlenmeye ihtiyaç duyan pankreası mümkün olduğu kadar koruduğu kabul edilmektedir. Temel diyet için izin verilen ve yasaklanan yiyecekler tablo 1'de gösterilmektedir.

Önemli!Diyette proteinli yiyeceklerin baskın olması kabızlığa neden olabilir. Bu durumda, izin verilen listeden daha fazla çiğ sebze ve meyve eklemeniz gerekir. Gut hastalığı için bitki bazlı proteinler veya deniz balığı tercih edilir.

Tablo 1. 5 numaralı diyetin temel varyantına göre izin verilen ve yasaklanan gıdalar
Kategori Tamam İzin verilmiyor
İçecekler

Limon ve biraz şekerli hafif çay

Kuşburnu kaynatma

Su ile seyreltilmiş sebze ve meyve suları

Şekersiz taze meyvelerden kompostolar ve meyveli içecekler

Sert kahve

Çikolata ve kakao

Gazlı İçecekler

Bira dahil her türlü alkol

Paketlenmiş meyve suları

Yeşil Çay

Çorbalar (temel diyet)

Kızartılmamış sebze çorbaları

Tahıl veya erişte çorbası

Yağsız et suyunda pancar çorbası, kızartmadan

Süt Eriştesi

Kızarmış sebzeli klasik borsch

Turşu

Kulak

Kuzukulağı veya ıspanak çorbası

Solyanka

Okroshka, kefir, kvas veya peynir altı suyu ile

Yulaf lapası ve tahıllar

Karabuğday, yulaf ezmesi, suda pirinç lapası veya seyreltilmiş süt

Kurutulmuş meyveli pilav

Keten tohumu lapası

Tahıl Güveçler ve Pudingler

Darı lapası

Bezelye püresi

Makarna Herhangi bir makarnalık buğday Carbonara makarna gibi etli ve acı soslu makarna
Et ve balık

Sığır eti, dana eti

Derisiz hindi ve tavuk, tercihen beyaz et

Deniz ürünleri - sınırlı miktarlarda

Tuzlu su balığı (haftada 2-3 kez)

Sütlü sosisler - çok sınırlı

Domuz eti

Kuzu

Yağlı nehir balığı

Yan ürünler

Konserve balık ve et

Tütsülenmiş sosisler

Suşi ruloları

Yarı bitmiş et ürünleri

Havyar

Ekmek

Dünün Beyazı

Kepek Ekmeği

Kuru bisküviler

Krutonlar

Herhangi bir tatlı unlu mamuller

Pasta böreği

Krep, krep

Taze ekmek

Herhangi bir dolgulu kızarmış turtalar

Süt Ürünleri

Düşük yağ içerikli fermente süt ürünleri

Peynir turşusu

Katkısız doğal yoğurtlar

% 10 ekşi krema

Yağlı fermente süt ürünleri

Peynir altı suyu

Sert peynirler

Çok tuzlu salamura peynirler

Sebzeler (tercihen mevsimlik)

Avokado

Patates

Kabak

Karnabahar

Domates (sadece remisyonda ve küçük miktarlarda)

Deniz yosunu

Kereviz

Konserve ve Salamura

Mantarlar

Soğan, sarımsak

Mısır, kuşkonmaz, patlıcan, turp ve turp

Çiğ beyaz lahana

Meyveler ve meyveler

Elmalar

Sınırlı miktarda muz

El bombaları

Kuru erik

Karpuz (en fazla 200 g)

Somunlar

Tohumlar

Herhangi bir taze çilek

İncir

Narenciye

Kavun

Trabzon hurması

Yağ

Kremalı - günde 30 gr

Rafine ayçiçeği

Zeytin

Rafine Edilmemiş Sebze

Salo

Margarin

Yumurtalar

Buharda veya fırında pişmiş omlet, tercihen protein

Soğuk veya Yumuşak

Kızarmış yumurta

Domatesli kızarmış yumurta

Bir tavada omlet

Salatalar ve atıştırmalıklar

Kabak havyarı

Hafif tuzlu ringa balığı

Sebze salataları

Sauerkraut

Zencefil

Zeytinler

Konserve sebzeler ve atıştırmalıklar

Tatlılar ve tatlılar

Marmelat, lolipoplar

Kissel, jöle

Karamel

Kuru bisküvi

Çerezler

Pastalar, hamur işleri

Dondurma

Çikolata

Fındıklı tatlılar - kozinaki ve diğerleri

Akut pankreatit semptomları giderildikten sonra diyet, diğer yiyecekleri, diyetteki protein miktarını ve toplam kalori alımını içerecek şekilde genişletilir. Aynı zamanda hastalığın nüksetme risklerini en aza indirmek için beslenme koruma ilkesi uzun süre korunur. Tüm yemekler pişirilmeli veya buharda pişirilmelidir; çok sıcak veya soğuk yiyecekler yenemez. Bir alevlenmenin ilk belirtilerinde, daha az kalori ve daha büyük kısıtlamalarla hemen ilk diyet seçeneğine geçmelisiniz.

Önemli!Pankreatit özellikle zararlı olduğunda: alkol, çikolata, kahve, gazlı içecekler.

Kısmen Kısıtlanmış Ürünler

Diyetin ikinci çeşidinde bazen şekerleme ve çayın içinde eritilmiş reçel ile kendinizi şımartabilirsiniz. Maydanoz ve diğer otlar en iyi şekilde yalnızca yemekleri süslemek için kullanılır. Kavun ve ananas kurutulmuş olarak yenebilir, ancak küçük miktarlarda.

Hangi bitkileri içebilirsiniz

Durumu hafifletmek için bir doktora danıştıktan sonra şifalı otların kaynatma maddelerini içebilirsiniz.

Maydanoz

Maydanozun belirgin bir anti-enflamatuar ve antioksidan etkisi vardır, mide salgısını uyarır. Kronik pankreatitte, yemeklerden yarım saat önce günde 2-3 kez taze doğranmış maydanoz infüzyonu alınır.

Bitkisel koleksiyon

Koleksiyon, iltihaplanma için yararlı bir dizi bitki içerir: papatya, pelin, tarla atkuyruğu ve diğer bitkiler. Koleksiyon bazlı kaynatma, ambalaj üzerindeki tavsiyelere göre hazırlanır.

Çocuklar için diyet

Kronik pankreatit, 14 yaşın altındaki çocuklarda oldukça nadirdir. Hastalığın akut bir formunu teşhis ederken, beslenme yetişkinlerde olduğu gibi düzenlenir.

Hamile kadınlar için diyet

Hamile kadınlar sıklıkla sindirim sistemiyle ilgili sorunlarla karşılaşırlar. Pankreatit, vitamin komplekslerinin kötüye kullanılması veya uterustan pankreas üzerindeki aşırı basınç nedeniyle gelişebilir.

Hamile kadınlar için diyetin prensipleri, genel pankreatit diyetinden farklı değildir. Ancak hamilelik sırasında fetüsün gelişimi için gerekli olan tam bir diyetin sağlanması son derece önemlidir. Yiyecek yeterli miktarda içermelidir:

 • proteinleri (yağsız et ve balık, süt ürünleri, yumurtalar, baklagiller),
 • karmaşık karbonhidratlar (tahıllar, makarnalar, meyveler ve sebzeler),
 • yağlar (bitkisel yağlar),
 • vitaminler ve mineraller.

Sonuç

Pankreatit için katı bir diyete uyum, başarılı tedavinin temelidir. 5 numaralı diyetin etkinliği, uzun yıllara dayanan klinik uygulamalarla doğrulanmıştır. Doğru beslenme, ilaçlar kadar tedavinin bir bileşenidir, bu nedenle ilgili hekimin tavsiyeleri asla ihmal edilmemelidir.