İçme diyeti

diyet kuralları içme

İçme diyeti, katı yiyecekler yiyemeyeceğiniz "katı" kategorisinden hücresel düzeyde vücut temizliği ve kilo verme amaçlı bir diyettir.

İçme diyetinin görevi, vücuda besin, vitamin ve mikro elementlerin alımını önemli ölçüde azaltmadan sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltmaktır.

İçme Diyeti: Menü

İçme diyet menüleri, yaş, cinsiyet ve fazla kilodan bağımsız olarak aşağıdaki sıvılar arasından seçim yaparak tat tercihlerine göre uyarlanabilir:

 • Et Suları.Yağsız dana veya dana etinden yapılan et suları, tavuk ve az yağlı balıklara izin verilir. Herhangi bir sebzeden sebze suyu. Az miktarda tuza izin verilir; baharatlar ve sıcak sebzeler hariçtir;
 • Sıvı süt ürünlerien fazla% 1, 5-2, 0 yağ içermemelidir. Kefir, fermente pişmiş süt, gıda katkı maddesi içermeyen yoğurt içmek. Süt, yetişkin vücudu tarafından zayıf bir şekilde emilir, bu nedenle kullanılması tavsiye edilmez;
 • Meyve suları,sadece şekersiz meyvelerden taze sıkılmış. Turunçgillere alerjiniz yoksa portakal veya greyfurt suyu içmek daha iyidir;
 • Herhangi bir çay- siyah, yeşil, kırmızı, beyaz, meyve. Şeker veya tatlandırıcılar olmadan limon veya süt eklenmesine izin verilir;
 • Meyvelerden, böğürtlenlerden, yulaf reçelinden kisseller ve kompostolar. Şeker, tatlandırıcı, nişasta veya jöle yok;
 • Sugereklidir. İçme diyetinin menüsü ne olursa olsun, gazsız günlük 1, 5 litre saf sade su içmelisiniz.

İçme diyeti menüsünde yer alan içeceklere şeker ve her türlü tatlandırıcı, doğal olanlar dahil olmak üzere ilave edilmesi yasaktır. Alkol, paketlenmiş meyve suları, baharatlı ve sıcak baharatlar, her türlü bitkisel yağ, yağ içeriği% 2'den fazla olan süt ürünleri, yağlı et suyu hariçtir. Sıvı püre çorbaların hazırlanmasında az miktarda tuz kullanılmasına izin verilir.

İçme diyet menüsüne her gün (en az 1 kez) sıvı sebze püresi çorbası eklenmesi önerilir. Basit sebze çorbaları için önerilen tarifler:

 • Sebze püresi çorbası.Bir orta boy patates, birkaç karnabahar salkımına, litre sıvı başına birkaç küçük havuç. Et suyu veya suyla büyük küpler halinde kesilmiş patatesleri dökün, ateşe verin. Kaynayınca karnabahar ve havuçları ilave edip yumuşayana kadar pişirin. Kabuksuz dolmalık biber tadına bakın. Haşlanmış sebzeler bir karıştırıcıda soğutulur ve ezilir, istenen (çok kalın olmayan) kıvamda et suyu eklenir;
 • Şalgamlı püre çorbası.70-100 gr. şalgam ve patates, 50 gr. havuç ve pırasa, bir bardak yağsız süt. İnce doğranmış sebzeler, az yağlı et suyu veya suda yumuşayana kadar kaynatılır, soğutulduktan sonra az miktarda et suyu ile karıştırılır, bir karıştırıcıda öğütülür veya bir elek ile ovalanır. İçine sıcak süt dökülür, biraz tuz eklenebilir.

İçme diyeti menüsünde, kişisel tat tercihleri ​​ve yukarıda açıklanan kısıtlamalar dikkate alınarak, püre çorba yapmak için başka seçenekler de mümkündür.

7 Günlük İçme Diyeti

7 günlük bir içme diyetine uyum, yorulmadan ve aşırı strese maruz bırakmadan vücudu toksinlerden ve toksinlerden temizlemenizi sağlar. İncelemelere göre bir içme diyetinin sonucu, 7 günde 4-7 kg kilo kaybı olacaktır.

Herhangi bir sıvı üründen (çorba püresi, et suyu, kefir, jöle ve diğerleri) sadece bir tanesi, tek diyet olan 7 günlük içme diyetinin temeli olarak alınabilir. Ancak, vücuda gerekli besinleri daha tam olarak sağlayacak ve haftalık menüyü çeşitlendirecek farklı sıvılar kullanarak, günler arasında geçiş yapmak daha faydalıdır.

İncelemelere göre, aşağıdaki içme günlerini belirli bir sıra olmadan değiştirirseniz 7 günlük içme diyetini tolere etmek daha kolaydır:

 • 1 - süt ürünleri, yağ içeriği en fazla% 1. 5-2. 0: kefir, süt, fermente pişmiş süt, dolgusuz yoğurt içmek;
 • 2 - sebze ve az yağlı et suları veya bunlara dayalı püre çorbaları;
 • 3 - tatlı ve ekşi meyvelerden taze sıkılmış meyve suları;
 • 4 - çeşitli türlerde taze demlenmiş gevşek yaprak çay, isteğe bağlı olarak süt veya limonla birlikte;
 • 5 - jöle, sadece taze meyvelerden ve böğürtlenlerden;
 • 6 - taze meyve ve çilek veya kuru meyvelerden kompostolar;
 • 7 - yulaf ezmeli jöle.
içme diyetinde izin verilen ve yasaklanan yiyecekler

Hafta boyunca her gün 1, 5 litre gazsız içme suyu için. Sabah şişmesini önlemek için yatmadan hemen önce içilmesi tavsiye edilmez.

Bir içme diyetinin bir sonucu olarak, incelemelere göre, ilk günlerde gevşek dışkı görülebilir, bu normaldir.

Besin alımında bir azalma ve alışılmış çiğneme hareketlerinin olmaması da sinirlilik, halsizlik, baş dönmesi ve düşük performansa neden olabilir.

İçme diyeti: kontrendikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda katı bir içme diyeti kategorik olarak kontrendikedir:

 • Gastrointestinal sistemle ilgili herhangi bir sorun;
 • Kalp veya böbrek hastalığı;
 • Gebelik ve emzirme;
 • Vücudun zayıflamış genel durumu;
 • Ödemeye eğilim;
 • Hipertansiyon veya hipotansiyon.

Bir içme diyetine başlamadan önce, tıbbi muayene ve doktora danışmak daha iyidir. Mide bulantısı, kusma, ishal, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi gibi olumsuz semptomların kalıcı olarak ortaya çıkması durumunda diyete ara verilmelidir.

İçme diyetini bırakma

Geçici oranlarda içme diyetinden 1: 2, örneğin 7 günlük bir içme diyetinden 2 hafta ara vermek gerekir. İçme diyeti sırasında alışkanlığını kaybettiği katı yiyeceklerle gastrointestinal sisteme zarar vermemek için çıkış kademeli ve dikkatli olmalıdır. Yavaş yavaş, 2-3 günde bir, diyete önce meyveler, sebzeler, tahıllar, ardından az yağlı protein ürünleri eklenmelidir. İçme diyetinin bitiminden 2 hafta sonra şeker tüketmeye başlanması önerilir.

Bir içme diyetinin bir sonucu olarak, incelemelere göre, mide hacmi önemli ölçüde azalır ve diyetten yumuşak bir çıkışla gerilmez. Bu, daha az miktarda yiyecekle doyurmanıza, iştahınızı azaltmanıza ve kademeli kilo kaybına yol açmanıza olanak tanır.

Özellikle uzun süreli bir içme diyetini uygularken, vücudun normal işleyişini sürdürmek için bir mineral ve vitamin kompleksi almanız önerilir.

Tercihen konsültasyondan sonra ve tıbbi gözetim altında olmak üzere yılda bir defadan fazla içme diyetinin kullanılması tavsiye edilir.