Mide gastriti için diyet: bir hafta boyunca bir menü, yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız

Diyet, gastrit tedavisinin en önemli bileşenidir. Hastalığın bazı özelliklerine, örneğin midede asidite ve aşındırıcı, atrofik ve diğer formların varlığına bağlı olarak diyet, menüye neyin dahil edilip neyin eklenemeyeceğine göre değişebilir.

gastrit için nasıl düzgün diyet yapılır

Kişi dengesiz yemek yerse, ara sıra alkol alırsa, sigara içerse ve sık sık şiddetli strese maruz kalırsa, kaçınılmaz olarak gastrit gibi bir patoloji geliştirecektir. Bu, bütünlüğünün bozulmasından dolayı mide zarının iltihaplanmasına yol açan bir hastalıktır. Sonuç olarak, ana üst karın bölgesinde akut ağrı olan çeşitli rahatsız edici semptomlar ortaya çıkar. Ek olarak, şişkinlik, geğirme, bulantı ve kusma görülür, iştah azalır veya tamamen kaybolur, bu da genellikle vücut ağırlığında bir azalmaya neden olur. Mide gastriti, bulaşıcı bir ortamdan kaynaklanabilme yeteneği de dahil olmak üzere farklı şekillerde gelir, ancak her durumda başarılı tedavi için diyetin sağlıklı olması gerekir. Sadece diyeti değiştirmek, neyin yenebileceğini ve yenemeyeceğini belirlemek değil, aynı zamanda beslenme ilkelerini değiştirmek, tüm hafta boyunca istikrarlı bir menü ile bir rejim yapmak, tüm yiyecek miktarını 5-6 öğüne bölmek gerekir. Bir alevlenme ile diyet sıkılaştırılmalıdır, ayrıca gastritin yüksek veya düşük asitlik ile karakterize edilmesi durumunda bazı nüanslar vardır.

Gastrit için Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler?

Diyetteki temel farklılıklar asitliğe göre belirlenecektir. Belirli bir hastada ne tür bir gösterge, teşhis sırasında, tedavi öncesi belirlenir.

Yüksek asitlik

En yaygın olan asitlik için uyulması gereken üç temel ilke vardır:

 • Mekanik. Kızarmış yiyeceklerin yasaklanmasını tanımlar, bunun yanında, örneğin kepekli ekmek, rutabagas, şalgam, et damarları gibi kaba liflere izin verilmez.
 • Kimyasal. Soda, alkol, turunçgiller gibi sindirim işlemi için gerekli olan hidroklorik asit salgılanmasını teşvik eden ürünlerden vazgeçmeniz gerektiğini söylüyor. Ek olarak, et ve balığa dayalı konsantre, zengin et suları yasaktır.
 • Termal. Genellikle 16-55 santigrat derece aralığında olan optimum sıcaklıkta yemek yemekten oluşur. Yiyecek daha sıcak veya daha soğuksa, gastrit ile yemek borusunun tahriş olmasına neden olur, bu da yiyecek emilim süresinde bir artışa ve buna bağlı olarak mide üzerinde artan bir yüke neden olur.

Midedeki ortam asidik olarak nitelendiriliyorsa, az yağlı balık ve et türleri, süt ürünleri, omlet olarak servis edilebilen veya kaynatılıp haşlanmış yumurtalar beslenme için uygundur. Ek olarak, diyet, soyulmuş domates, haşlanmış kabak, patates vb. İçerebilir.

Düşük asitlik

Düşük asitli gastrit içeren bir diyet, sindirim enzimlerinin daha fazla salınmasını sağlayan yiyecekleri içerir. Bunu yapmak için, yemek yeme prosedürünü normalleştirmek de önemlidir. Bu yavaş yapılmalı, bir porsiyon yiyeceğin çiğnenmesi için en az yarım dakika harcamak önemlidir ve kendi kendini yeme süreci en az yarım saat sürmelidir. Hidroklorik asit salgılanması, hafif karbonatlı maden suyu alımını önemli ölçüde iyileştirir, yemeklerden önce her seferinde 200 ml bu tür su içilmelidir. Diyet tarafından atıştırmalıklara izin verilmediğinden, yemek bittikten hemen sonra yenmesi gereken çeşitli meyve ve sebzelere izin verilir. Meyveler ve sebzeler, sert liflerin olmaması ilkesine göre hafif seçilmelidir. Sindirim sürecini daha da kolaylaştırmak için meyveyi önceden soymak ve sadece posayı yemek daha iyidir.

Düşük asitlik, yüksek asitliğe kıyasla biraz rahatlama sağlar. Tavşan ve dana eti içeren az miktarda çikolata ürünleri, hafif çorbalar ve et suları ve nehir balıkları, mantarlar ve yağsız etler kabul edilebilir. Süt türevlerine izin verilir, ancak reddetmek daha iyidir.

Neye izin verilmez?

Asitli gastritiniz varsa, kullanmayın:

 • Pişirme;
 • Çikolata ürünleri;
 • Kızarmış, baharatlı yiyecekler;
 • Alkollü içecekler;
 • Bitkisel veya hayvansal yağlar bakımından zengin besinler;
 • Sirke.

Alevlenme sırasında nasıl yenir - hafta menüsü

Bir alevlenme durumunda, vücudun gerekli tüm besinleri ve eser elementleri alması için bir uzlaşma sağlanmalı, ancak diyet nötrdü, mukoza zarını tahriş etmiyordu ve çok güçlü bir şekilde iltihaplandı. Bu durumda sindirime olabildiğince yardım edilmesi gerekir ki çok çabuk geçsin. Bunu yapmak için, tüm yiyecekleri mümkün olduğunca öğütmeye çalışın ve yemek pişirmek için yalnızca pişirme veya buharda pişirme kullanın.

Derlenmiş bir menü yapmak sadece dengeli ve yumuşak değil, aynı zamanda ona tam olarak uymak ve her gün kesin olarak belirlenmiş bir saatte yemek yemek önemlidir. Dozlar arasındaki aralıklar üç saatten fazla olamaz, aksi takdirde mide boşalır ve ağırlaşma yalnızca şiddetlenir. Mide tıkanıklığı ile dolu olduğu için taşınamaz. Akşamları yatmadan en geç üç ila dört saat önce yemek yemelisiniz.

İşin garibi, ancak alevlenme sırasında ilk gününü aç karnına geçirmeniz önerilir. Ancak midenin yine de doldurulması gerekiyor. Bunu yapmak için bol su ve hafif demlenmiş çay içmeniz gerekir. İçtiğiniz herhangi bir sıvı sıcak olmalıdır. İkinci günden başlayarak, sıvı yulaf lapasına, suda aynı patates püresine izin verilir. Ayrıca haşlanmış yumurta, rendelenmiş sebzeler üzerinde konsantre olmayan bir çorba faydalı olacaktır. Gastritin alevlenmesi ile, yağ bakımından zengin yiyecekler, parçalanması çok yavaş olduğu için diyetten tamamen çıkarılmalıdır.

Haftalık Menü

Pzt ve Çarşamba:

 1. Yulaf ezmesi ve kompostodan oluşan kahvaltı;
 2. İkinci kez buharda pişirilmiş cheesecake'lerle kahvaltı yapabileceğiniz;
 3. Öğle yemeği patates püresi, galeta unu ile sebze çorbası, haşlanmış balık, komposto;
 4. Öğleden sonra atıştırmalık - hafif çaylı bisküviler;
 5. Akşam yemeği - yağsız etten yapılmış buharda pişirilmiş pirzola ile makarna garnitürü, hafif çay.

TAKİ, THU, SAT:

 1. Kahvaltı, pişmiş elma, cheesecake ve kompostodan oluşur;
 2. İkinci kez bir bardak jöle ile kahvaltı yapmalısınız;
 3. Sebze suyu, buharlı balık, gazlardan maden suyu ile yemek yemelisiniz;
 4. Beyaz ekmek krutonlu şekersiz hafif çaylarla öğleden sonra atıştırması yapılabilir;
 5. Akşam yemeği için süzme peynirli güveç ve komposto.

Cum, Paz:

 1. Kahvaltı yumurta 5-6 dakika haşlanmalı, komposto ile yıkanmalıdır;
 2. İkinci kahvaltıda peynirli kekleri çay ile yiyin;
 3. Öğle yemeği sebze güveç, rendelenmiş patates çorbası, jöle;
 4. Öğleden sonra atıştırmalık - krutonlu bir bardak kefir;
 5. Akşam yemeği suda yulaf lapası ile balık haşlanmalıdır.

Gastrit için 1. Diyet

Diyet # 1 yeterince sert görünüyor. Bununla birlikte, normal sindirimin restorasyonu ve mide mukozasının tahriş olmaması gastrit için çok önemli olduğundan veya bir kişide ülser bulunduğundan, kullanımı zorunlu bir önlemdir. Bu diyet, hastalığın alevlenme evresinin sonunda reçete edilir. Pişirme yöntemlerinden sadece pişirme, buharda pişirme, fırınlama kullanabilirsiniz. Varlığı midenin iç yüzeyinin durumunu olumsuz etkilediği için tüketilen tuz miktarını azaltmak son derece önemlidir, ayrıca tuz suyun vücuttan atılmasını yavaşlatır.

1. Diyet, tüm günlük diyetinizi küçük porsiyonlarda beş ila altı öğüne bölmeyi içerir. Toplam tüketilen kalori miktarı 2000'i geçemez.

1. diyete dahil edilmesi gereken başlıca yemekler şunlardır:

 • Sebze çorbası. Bitkisel baz, erişte veya pirinç ile değiştirilebilir;
 • Yağsız et ve balık, damarsız ve diğer sindirimi zor unsurlar;
 • Ekmek ürünleri dün tüketilmeli, kurutulmalı ve ayrıca kraker şeklinde olmalıdır.

Ölçülü olarak, süzme peynir, yoğurt, yağsız süt gibi fermente süt ürünlerini yiyebilirsiniz.

1. Diyet için Değil:

 • Çavdar ekmeği;
 • Mantar, et bazlı çorbalar - okroshka, pancar çorbası, lahana çorbasından vazgeçmeniz gerekecek;
 • Füme ürünler;
 • Turşu;
 • Balık ve diğer konserve yiyecekler.

Aşındırıcı form için diyet

Gastrit, bir hastalığın etkisi ülser adı verilen mide erozyonuna neden olduğunda aşındırıcı olarak adlandırılır. Ülser, örneğin peritonit gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilen daha ciddi bir hastalıktır, duvar erozyonu kademeli olarak bir açık deliğe yol açtığında, sonuç olarak midenin içeriği karın boşluğuna girer. Bu durum acil cerrahi tedavi olmaksızın ölümle doludur.

Helicobacter Pylori enfeksiyonunun etkisiyle birlikte erozyonun nedenleri, maddelerin veya aşırı derecede asidik mide suyunun etkileridir. Bu nedenle, aşındırıcı gastrit ile ülser oluşum sürecini yavaşlatmak ve tersine çevirmek için doğru yemek yemek çok önemlidir.

Hastada aşındırıcı gastrit varsa diyetin temel alması gereken ilkeler şunlardır:

 • Tüketilen besinler mide duvarını minimum düzeyde tahriş etmeli ve asitlik artışını engellemelidir;
 • Düzenli olarak sıvı, sıcak, rendelenmiş yiyecekler yemelisiniz. Aynı zamanda diyetteki yağ ve tuz miktarını en aza indirmek gereklidir;
 • Kötü alışkanlıkların, baharatların, sodanın reddedilmesi;
 • Sebzeler ısıl işlem kullanılarak pişirilmelidir;
 • Yiyeceklerde vurgu çorbalar ve tahıllar üzerinde olmalıdır.

Hastada atrofik gastrit varsa diyet ve menü

Patolojinin erken evresinde hiçbir belirti olmadığı için atrofik formun teşhis edilmesi nispeten zordur. Hastalığın birkaç belirtisinden, kızartılmış ve yağdan sonra çok hoş olmayan kokan geğirme varlığına dikkat etmek mümkündür. Ek olarak, atrofik gastritin kaçınılmaz yoldaşları genel bir halsizlik, kırılgan bacaklar ve saçlar ve cilt problemleridir.

Atrofik gastrit, neyin mümkün olup neyin mümkün olmadığı konusunda ciddi kısıtlamalar getirir. Diyette terk edilmelidir:

 • Siyah unlu mamuller, pişmiş kekler;
 • Füme yiyecek;
 • Her türden mantar;
 • Bezelye, fasulye;
 • Konserve yiyecekler;
 • İşlenmemiş meyve ve sebzeler;
 • Soda, maden suyu dahil;
 • Süt.

Diğer gastrit diyetleri gibi, atrofik aşamada, kızartma ve sigara içme gibi pişirme yöntemleri tamamen yasaktır. Kullanıma hazır hale getirmek için ürünler kaynatılabilir, buharda pişirilebilir, fırınlanabilir

Atrofik gastrit olduğunda yemek önemlidir:

 • Rendelenmiş sebzelere dayalı çorbalar;
 • Suda çeşitli tahıllar;
 • Yağsız haşlanmış et, çok ince kıyılmış;
 • Az yağlı süt türevleri;
 • Haşlanmış yumurta;
 • Mayasız beyaz ekmek, peksimet;
 • Isıl işlem görmüş meyve ve sebzeler;
 • Tereyağı;
 • Tatlılar için kendinizi marmelat, jöle ve köpük ile şımartabilirsiniz.