Tip 2 diyabetli kadınlar için keta diyeti

keto diyetinin temel ilkeleri

Ketojenik diyet geçen yüzyılın başında geliştirilmiştir. Epileptik nöbetleri olan insanları tedavi etmek için kullanılmıştır. Modern tıp, tamamen farklı bir nedenle keto diyetine odaklanır.

Son araştırmalara göre, diyabetik hastalarda kan şekeri seviyelerini kontrol etmede çok etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, 3 yıldan fazla süredir yapılan çalışmaların sonuçları hakkında veri bulunmadığından, keto diyetinin daha uzun süre kullanılması şüphelidir.

Keto Diyetinin Temel İlkesi

Diyet, vücuda kısa vadeli enerji sağlayan minimum karbonhidrat alımını içerir. Bir kişi bunun eksikliğini hisseder hissetmez, ona bir alternatif arayacaktır - ketonlar.

Karbonhidratları parçalamaya yardımcı olan glikoliz yerine, lipoliz mekanizması harekete geçirilir - yağların parçalanması. Böylece, karbonhidratlar olmadan hayatta kalabilmek için vücut bir ketoz durumuna girecektir.

Ketozis ve ketoasidozu karıştırmayın - bunlar iki farklı kavramdır. İkincisi, asit-baz dengesinin ihlalidir ve ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme yol açar.

Keto planının temeli diyetteki yüksek yağ içeriğidir - günde% 65-80 dışkı, % 15-20 protein ve karbonhidrat% 5-15'e düşürülür. Karbonhidratların günde 20-50 gramdan fazla tüketilemeyeceği, keto diyeti dışında bir kişinin günde yaklaşık 250 gram tükettiği ortaya çıktı.

Tip 2 diyabet için keto diyetinin etkinliği ve güvenliği

Keto diyeti kan şekerini kontrol etmenin en iyi yolu olduğundan, birçok uzman tip 2 diyabeti tedavi etmek için ketojenik bir yaklaşımı desteklemektedir.

Yıl boyunca yapılan araştırma şunları ortaya çıkardı:

tip 2 diyabet için keto diyeti
 1. Tip 2 diyabetiklerde keto diyeti glikolize hemoglobinin azalmasına, bununla birlikte kilonun azalmasına ve lipid profilinin iyileşmesine neden olur. Tüm bunlar, glikoz seviyelerini kontrol altında tutmanın yanı sıra antihiperglisemik ilaçların miktarını azaltmaya yardımcı olur. Yan etki potansiyeli, tip 2 diyabetli herkes için önerilemeyeceği anlamına gelir. Bir doktora danışılması gerekir.
 2. Keto diyetinin birçok sınırlaması vardır, bu nedenle vitamin, lif ve mikro besinler bakımından fakirdir. Bu nedenle, gerekirse vitamin almanız ve diyete diyet lifi eklemeniz gerekir.
 3. Keto diyetinin güçlü bir idrar söktürücü etkisi olduğundan, daha fazla sıvı içmeniz gerekir.
 4. Tip 2 diyabet için keto diyeti, bir sağlık uzmanı tarafından izlenmelidir.

Ketojenik diyetle ne yiyorlar

Diyete dahil olan yiyeceklerin listesi:

 • protein, katı ve sıvı yağlar- et, deniz ürünleri, kuruyemişler, bitkisel yağlar;
 • sebzeler- dondurulmuş veya taze önemli değildir, ancak yerde değil yüzeyinde yetişen sebzeler tercih edilmelidir;
 • süt ürünleri- hemen hemen hepsi yüksek oranda yağ içeren sert peynirler de tavsiye edilir - daha az karbonhidrat içerirler;
 • tohumlar ve sert kabuklu yemişler- yağlı fındıklar önerilir - ceviz, badem, kaju fıstığı, yer fıstığı, fındık;
 • içecekler- içme rejiminin çoğu saf su olmalıdır, limon suyuyla takviye edebilirsiniz, ayrıca stevia kullanımına da izin verilir.

Bu, ne tüketilebileceğinin kısa bir listesidir, daha fazla ayrıntı için bir uzmana danışın.

Yasaklanan ürünler şunları içerir:

 • nişastalı yiyecekler- patates, pirinç, ekmek;
 • şeker- tatlılar, dondurma, unlu mamuller;
 • makarna ve tahıllar;
 • tatlı içecekler.

İzin verilen protein normunu aşmak istenmez, fazlalığı glikoza dönüştürülür ve bu da ketoz durumuna geçiş sürecini bozar.

Keto diyetinde hangi şeker olmalı

diyabet için keto içermeyen bir diyette şeker alımı

Ketojenik diyet, kaçınılmaz olarak kan şekeri konsantrasyonunun düşmesine neden olur. Bu şeker hastaları için çok iyidir.

Bununla birlikte, glikozdaki keskin bir düşüşün ciddi sonuçları olabilir, bu nedenle karbonhidratları adım adım kesmek gerekir.

Hipogliseminin gelişmesini önlemek için şeker sistematik olarak ölçülmelidir. Normalde aç karnına 4, 7 ile 4, 9 arasında değişir. Şeker hastaları daha yüksek oranlara sahip olma eğilimindedir. Keto diyetinde şeker 6 mmol / L civarında dalgalanır.

Araştırma ne diyor

Keto diyetinin kan şekeri üzerindeki etkileri birçok kez araştırılmış ve sonuçlar her zaman olumlu olmuştur. Hastalar bu fazla kiloları attılar ve glikoz seviyelerini daha iyi kontrol edebildiler.

2017'de New York'ta keto diyetinin diyabet üzerindeki etkileri üzerine bir araştırma yapıldı. Hastalar 32 hafta boyunca bu tip diyete bağlı kaldılar ve uzmanlar tarafından iptal edildiği için başarılı bir şekilde kilo verdiler ve şekerleri daha stabil hale geldi.

Bilim adamlarının vegan diyetinin faydalarını bildiğini de söylemeliyim, ketonun yerini mükemmel şekilde alabilir, ancak kendine has nüansları vardır.

Diyabet için Atkins diyeti

Keto diyetinin benzerleri var, benzer prensipleri var. Örnekler Dukan, Robert Atkins, Kremlin diyeti. Çoğu zaman ketojenik beslenme prensibi ile karıştırılan Atkins diyetidir. Ancak aynı zamanda, keto ve Atkins diyeti arasında neredeyse hiçbir benzerlik yoktur.

Atkins diyeti ile keto arasındaki farklar

Atkins beslenme prensibini şeker hastalarının kan şekerini kontrol etmek için değil, kilo vermek için geliştirdi. Keto diyetinde protein ve karbonhidrat miktarı doymamış yağlarla azaltılır. Atkins diyetine uyarak, protein kısıtlama olmaksızın tüketilebilir. Ek olarak, Atkins diyeti, gıda alım sıklığı açısından keto'dan farklıdır. Atkins, günde beş öğün öğün önerirken, keto günde 2-3 öğün olduğunu varsayar.

Diyabetikte Keto Diyetinin Potansiyel Tehlikeleri

şeker hastaları için keto diyetinin tehlikeleri

Vücut karbonhidratlardan değil, yağlardan enerji aldığında, keskin bir keton cisimciği salımı olur. Bir diyabetik için keton diyetinin ana potansiyel tehlikesi, kandaki insülin eksikliğinden kaynaklanan diyabetik ketoasidoz gelişme olasılığıdır.

Diyabetik Ketoasidoz Belirtileri:

 • artan şeker konsantrasyonu;
 • sık idrara çıkma dürtüsü;
 • ağız kuruluğu;
 • mide bulantısı;
 • nefes darlığı;
 • Ağızda
 • meyvemsi tat.

Bu nedenle, ketojenik bir diyette bile, sürekli olarak kan şekeri seviyelerini izlemek ve keton cisimlerinin konsantrasyonunu periyodik olarak kontrol etmek gerekir.

Açlık şeker hastaları için kesinlikle kontrendikedir, bu nedenle herhangi bir diyeti ancak bir doktorun izni ile uygulayabilirler.

Keto Diyeti ve Şeker Seviyelerini Dengeleme

Ketojenik diyet, kan şekerini düşürmek için büyük bir potansiyele sahiptir. Diyette karbonhidrat eksikliği birikmesini ve kan şekeri konsantrasyonundaki değişiklikleri engeller. Doktor, gerekli karbonhidrat miktarını hesaplamalıdır, her durum bireyseldir. Hastanın kan şekeri yüksekse, karbonhidratlı besin alımını sınırlaması gerekir. Bu durumda diyetteki yağ miktarı artar.

Keto diyeti, şeker hastaları, özellikle şeker seviyelerini düzenlemekte güçlük çekenler için çok yardımcıdır. Tabii ki, bu diyetle patolojiyi tedavi etmek taviz vermez, gözlemleyerek, ilaç sayısını azaltabilirsiniz, ancak insülin enjeksiyonlarını reddetme olasılığınız düşüktür.

15.09.2020